13 شهریور 1399 - 19:53
جلالان

جلالان از محلاتی است که عمده آن تحت پوشش طرح ساماندهی ناژوان قرار گرفته است و تقریبا در جنوب غرب کلان شهر اصفهان واقع شده  است.جلالان شرقی طرف خیابان سیمین و جلالان غربی محدود به ناژوان است. ورودی غرب جلالان اولین خیابان کنار گذر میدان سهروردی می باشد. هر چند جلالان شرقی به مناطق مسکونی تبدیل شده لیکن قسمت غربی جلالان جزئی بزرگ از فضای طبیعی کنار زاینده رود محسوب می گردد.

تاریخچه محله جلالان

در باره علت وجه تسمیه آن مطلب خاصی در منابع تاریخی محلی وجود ندارد اما آنچه تعدادی از اهالی محل بر آن اتفاق دارند. این که جلالان آباد کننده و یا مالک بزرگ و قدرتمندی داشته که بعدها محله یا روستا به نام او خوانده شده است. مانند بسیاری از روستاها و  یا مناطق دیگر و آن شخص جلال  یا جلالا شهرت داشته و بدین خاطر این محل را بدین عنوان نامیده اند. خانواده­هایی مانند جلالایی به این مکان و یا احیاناً به این شخص منسوب بوده اند.

میرزا حسن خان جابری انصاری در موضوع تقسیم آب زاینده رود وسهمیه مناطق از جلالان نیز نامبرده است و حق آبه جلالان از مادی های شایج و نایج را ذکر نموده است.

اهالی محل نیز در توصیف جلالان غربی معتقدند  آب و هوای بسیار خوب و لذت بخشی دارد و با این که نزدیک به مناطق مسکونی و انبوه شهری قرار دارد حالتی طبیعی و متناسب برای استفاده از هوای آزاد دارد و در واقع فضای بینابین روستایی و شهری در آن وجود دارد. امروزه اتوبان شهید حبییب اللهی باعث تمایز سمت شرقی جلالان با قسمت غربی آن گردیده است. جلالان در گذشته های نه چندان دور دارای باغ های متعدد بسیار و به دلیل همجواری با زاینده رود بهره مند از وفور آب بوده است . هنوز نیز آثاری از در و دیوار باغ های بزرگ آن به چشم می آید.

محصولات باغات آن میوه هایی از جمله گیلاس ، زردآلو، آلوچه ، انگور، گلابی و گردو و سایر میوه های متناسب با استعداد خاک بوده است. امروزه اکثر باغ های آنجا به صورت زمین های بایر درآمده و بخشی از این اراضی  به کشت صیفی­جات مانند سبزی و خیار و یا سایر محصولات اختصاص یافته است. در فضاهای طبیعی آن کم و بیش حیواناتی مانند سگ، شغال، و روباه و یا پرندگانی وجود دارند. ایام تعطیلات خصوصاً روزهای جمعه و در فصولی مانند بهار و تابستان جمعیت انبوه زیادی که جهت هواخوری به منطقه ناژوان و محدوده گردشگری آن وارد می شوند.

مادی نایج که از دستگرد خیار گذشته به آنجا می رسد و نیز از جلالان به نواحی شهر از جمله جلفا می رود که مادی جلفا هم می گویند.

از جمله موارد قابل اعتنا در اشتغالات محله جلالان موضوع کشت گلخانه­­ای است که در سال های اخیر نیز توسعه داشته است. دامپروری هم که از گذشته های دور قابل توجه بوده اکنون در جلالان غربی از رونق خوبی برخوردار است. از جمله پرورش میش شاخی که بنا بر اعتقاد اهالی، نژاد آن از ایام قدیم در جلالان وجود داشته است.

تعدادی از مردم محلات اطراف از جمله دستگرد خیار به جهت امور زراعی و یا دامپروری در اراضی و حتی قلعه جلالان ( معروف به قلعه حاج ابراهیم ) به کار اشتغال دارند. مخصوصاً این  که جلالان با دستگرد خیار از حیث امور اقتصادی و اجتماعی پیوستگی قابل ملاحظه ای دارد.

خانه ها و مغازه هایی در جلالان وجود دارد. به گفته اهالی محل حدود سال­های نزدیک به انقلاب یعنی اواسط دهه پنجاه و یا پس از انقلاب مهاجرت هایی به جلالان صورت گرفته ، برخی غیر بومی بوده اند که البته بین سه تا چهار دهه است که در آنجا سکونت دارند مانند اسفرجانی­ها  و یا بختیاری ها و نیز تعدادی از تیران و اطراف آن.

 مسجد الرضا ( امام رضا علیه السلام) جلالان در حدود 40 تا 50 سال پیش احداث شده است و امروزه محل حضور اجتماعات معنوی و اقامه نماز جماعت، برگزاری ایام سوگواری، اعیاد و آیین های رمضانی می باشد ضمن آنکه از پایگاه بسیج نیز بهره مند است. این مسجد پیش از چهارصد مترمربع مساحت دارد.

 کد محتوا 18229

برچسب ها