منطقه ناژوان شهرداری اصفهان

محدوده طبيعي ناژوان به عنوان نگین گردشگری سبز ایران ، در مرکز شهر اصفهان با وسعت تقريبي 1200 هكتار، میزبان شهروندان، گردشگران و طبیعت دوستان است ...

ناژوان ترکیبی از پارک جنگلی، مراکز و امکانات کم نظیرگردشگری و تفریحی ، ساحل زیبای زاینده رود و کوچه باغ های بکر و طبیعی است که دل از هر گردشگر داخلی و خارجی می برد ...


 

موقعيت ناژوان

محدوده طبيعي ناژوان با وسعت تقريبي 1200 هكتار از سمت غرب به خميني شهر و كوه آتشگاه از سمت جنوب غرب به درچه از سمت جنوب به روستاي دنبه و دستگرد از جنوب شرقي به خيابانهاي سيمين – باغ فردوس (لوله) ميرزا كوچك خان از سمت شرق به پل وحيد و شمال به روستاهاي ناژوان قديم زهران، نصرآباد، ككنان، آشنستان و منارجنبان منتهي مي شود.

ناژوان

ناژوان تركيب يافته است از دو كلمه ناژ و وان كه ناژ يا ناژو گياهي است از خانواده صنوبر كه آن جمله اند تبريزي كبوده صنوبر و (وان) پسوند است براي جا و مكان و ناژ نان يا ناژوان به معني جايگاه درختان ناژ و صنوبر

پس ناژوان به معني محلي بوده است در غرب اصفهان با بيشه هاي انبوه از درختان ناژ وكبوده زبان گنجشك و بومي اصفهان 

پارك جنگلي ناژوان منطقه اي گردشگري است كه علاوه بر حفظ جاذبه هاي طبيعي، با احداث مراکز گردشگری - تفريحي در آن از قبيل باغ پرندگان، آكواريوم، باغ خزندگان، باغ موزه پروانه ها، موزه صدف ها، تله سيژ، شهربازي و ... فضاي بسيار مناسبي جهت گردش و تفريح  همشهريان و مسافران عزيز شهر اصفهان فراهم آمده است.   

ويژگي هاي گردشگري

آکواریوم

این مجموعه که به عنوان اولین تونل آکواریوم کشور شناخته می­شود شامل یک تونل آکواریوم (دنیای زیر آب) به طول 30 متر و تعداد 30 عدد آکواریوم­های 5 الی 10 متری، آکواریوم­های لمسی و سیلندر آکواریوم­های بزرگ و... می­باشد. گونه­های دریایی مختلف آب شور و آب شیرین از نقاط مختلف دنیا در این مجموعه جمع­آوری و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

باغ پرندگان

مجموعه منحصر بفرد باغ پرندگان اصفهان به عنوان اولين باغ پرندگان كشور، از نظر فضاسازی به گونه اي طراحي شده که علاوه بر تأمین نیازهای زیست- محیطی پرندگان، منظره­ای زیبا و دلپذیر جهت بازديد علاقه­مندان فراهم آورد . در این باغ تعداد بیش از 1500قطعه پرنده از حدود 120گونه مختلف نگهداری می­شود.

باغ موزه پروانه ­ها

اين مجموعه شامل يك باغ استوايي بسيار زيبا مي باشد كه در سه نقطه از آن تعداد 48 عدد قاب شامل 2200 پروانه زیبا و رنگارنگ به نمایش گذاشته شده است .

تله ­سیژ

تله­ سیژ مشابه تله­ کابین است که به جای کابین و اطاقک محصور، از یک سری صندلی­ ایمن استفاده می­شود. تله ­سیژ ناژوان به طول حدود یک هزار و 925 متر (رفت و برگشت 3 هزار و 850 متر) می­باشد که شهروندان و مسافرین می­توانند با سوار شدن بر روی این صندلی­ ها بر فراز درختان حرکت نموده و از مناظر زیبای این پارک طبیعی لذت ببرند.

باغ خزندگان

این مجموعه منحصربفرد شامل 25 ویواریوم بزرگ و 12 ویواریوم کوچک بوده که در آن گونه ­های مختلف خزندگان سمی، نیمه سمی و غیر سمی از جمله انواع مارها، سوسمارها، تمساح و ... در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

موزه صدف

اين موزه يكي از نادرترين مجموعه ها در خاورميانه بوده و داراي بيش از 2000 نمونه از 800 گونه مختلف مي باشد كه از آب هاي سراسر دنيا طي بيش از 25 سال متمادي گرد آوري شده است. 

شهربازی

شهربازی ناژوان با بیش از 30 مجموعه بازی از جمله کارتینگ ، سینما 5 بعدی، پارک بادی کودکان و بزرگسالان و ... در محیطی زیبا و بیادماندنی در ابتدای ورودی پارک جنگلی ناژوان پذیرای همشهریان و مسافران عزیز می باشد. 

ويژگي هاي طبيعي

سر رشته اكثر ماديها از منطقه ناژوان است تعداد ۱۰ مادي در شمال و جنوب پارك طبيعي ناژوان در جريان است که طول آنها به حدود 52 کیلیومتر می رسد.

تعداد ماديهاي شمال رودخانه ۷ مادي است كه عبارتند از :

۱ – فرشادي ۲ – فدن (فدي) ۳ – تيران (طهران) ۴ – جوب شاه (جوي شاه) ۵ – قميش ۶ – صرم (كارلادان) ۷ – جوي ناجوان

تعداد ماديهاي جنوب رودخانه ۳ مادي است كه عبارتند از :

۱ – نائيج شائيج (دستگرد – آسياب كه از اسمهاي محلي است) ۲ – جلفا ۳ – عبدا… خان

كل مساحت ناژوان حدود 1200 هكتار می باشد که حدود 300 هكتار از آن در قالب فضاي سبز  و حدود 700 هكتار در قالب زمین های کشاورزی و باغات شخصی است.      

آدرس: 
اصفهان، خیابان سهروردی، خیابان باغ دریاچه، دفتر طرح ساماندهی ناژوان
تلفن: 
37860036
37860037
37860038
37860094
موقعیت ما روی نقشه ی گوگل: 
راه های ارتباطی ما: 
کد محتوا 5878

برچسب ها